Kemik Uzatan Türk İcadı

Uyguladığımız bu plak sistemi, kapalı yöntemlerle hastanın kemiğinin üzerine yerleştiriyoruz. Kemikte kontrollü bir kesi yapıyoruz. günde 1 mm uzatabilecek şekilde tedrici uzatma diyoruz buna aşamalı uzatma… bir anda da uzatma ihtiyacımız olabilir. 4 cm ye kadar kontrollü şekilde uzatılabilir.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Gazi Huri, kemik boyunu 4 cm uzatan bir icada imza attı. Gazi Huri hareketli kemik plağı adı verilen ve hayvanlar üzerindeki deneylerde başarılı sonuç veren sistemi anlattı. “10 koyun üzerinde denedik. koyunların arka bacaklarını kaval kemiklerini yaklaşık 2,5 cm ye kadar uzatarak veteriner hekim kontrolünde bir uygulama yaptık. ve bu uygulama neticesinde yaklaşık 4 ay sonra bu koyunların bacaklarının başarılı bir şekilde hiçbirinde bir sorun olmadan uzayabileceğini de görmüş olduk. zaten ondan sonra çalışmamızı hızlandırdık ve ivmelendirdik.”

ayarlanabilir implantlar içine müdahale etmeden kemiğin boyunu uzatan genç bilim insanı buluşu uluslararası patent alarak adını tıp litaratürüne de yazdırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Türkiye Bilimler Akademisi Üsten Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü aldı. Gazi Huri artık insanlar üzerinde de çalışmaya hazır olduklarını söyledi. “belgemizi de aldık. ilk etapta hastalıkları tedavi etme amaçlı yine proje çalışmalarımız devam ediyor. uzaktan kumandalı bir sistemle eğer biz bu plağı kaydırmayı başaracak olursak o zaman işte belki de ileri ki yıllarda daha kozmetik amaçlı kullanma ihtimali gündeme gelebilir diyorum.”

İlgili Mesajlar

Cevaplayın