Örtü sistemi (cilt, saç ve tırnaklar)

Daha belirgin olarak sigara içme, cilt değişikliklerini de beraberinde getirir. Tütün dumanındaki maddeler cildinizin yapısını değiştirir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada sigara içmenin skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri) riskini önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir .

Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigara içmenin etkilerinden bağışıklık kazanmaz. Sigara içmek mantar tırnak enfeksiyonları olasılığını artırır .

Saç da nikotinden etkilenir. Daha eski bir çalışma , saç dökülmesini , grileşmeyi artırdığını bulmuştur.

Sindirim sistemi

Sigara içmek ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu kanseri riskini artırır. Sigara içenler ayrıca daha yüksek oranda pankreas kanseri yaşarlar . Sigara içen ancak nefes almayan insanlar bile ağız kanseri riskini artırıyor .

Ayrıca sigara içmenin insülin üzerinde etkisi vardır ve insülin direncini geliştirme olasılığınızı arttırır . Bu, sizi sigara içmeyen insanlardan daha hızlı bir şekilde gelişme eğiliminde olan tip 2 diyabet ve komplikasyon riskini artırır .

Cinsellik ve üreme sistemi

Nikotin hem erkek hem de kadınların genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için bu cinsel performansı azaltabilir . Kadınlar için bu, yağlamayı ve orgazma ulaşma yeteneğini azaltarak cinsel memnuniyetsizliğe neden olabilir. Sigara içmek hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsiyet hormonu seviyesini düşürebilir. Bu muhtemelen cinsel isteklerin azalmasına neden olabilir.