Sinüsler, alın, burun, elmacık kemikleri ve gözlerin arkasında bulunan küçük hava cepleridir. Sinüsler, mikropları hapsederek vücudu koruyan jöle benzeri bir sıvı olan mukus üretirler. Bazen, bakteri veya alerjenler sinüslerin açıklıklarını engelleyen çok fazla mukus oluşturabilir.

Soğuk algınlığı veya alerjiniz varsa aşırı mukus yaygındır. Bu mukus birikmesi, bakteriyel veya viral bir enfeksiyona yol açıp, sinüs boşluğunuzda bakteri ve mikropların büyümesini teşvik edebilir. Çoğu sinüs enfeksiyonu viraldir ve bir ya da iki haftada tedavi olmaksızın gider. Semptomlarınız birkaç hafta içinde düzelmiyorsa, muhtemelen bir bakteriyel enfeksiyonunuz vardır ve doktorunuzla randevu almanız gerekir.

Sinüs Enfeksiyonlarının Türleri Nelerdir?

Akut sinüzit

Akut sinüzit  en kısa süreye sahip olanıdır. Soğuk algınlığı ile ortaya çıkan viral bir enfeksiyon, bir ile iki hafta arasında süren semptomlara neden olabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, akut sinüzit dört haftaya kadar sürebilir.

Subakut Sinüzit

Subakut sinüzit belirtileri üç aya kadar sürebilir. Bu durum sıklıkla bakteriyel enfeksiyonlar veya mevsimsel alerjiler ile ortaya çıkar.

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit belirtileri üç aydan fazla sürmektedir . Genellikle daha az şiddetlidirler. Bu durumlardan genellikle bakteriler sorumlu değildir. Kronik sinüzit en yaygın olarak kalıcı alerjiler veya yapısal nazal problemlerle birlikte görülür.

Sinüs Enfeksiyonunda Kimler Risk Altındadır?

Herkes sinüs enfeksiyonu geliştirebilir. Bununla birlikte, diğer bazı sağlık koşulları ve risk faktörleri, sinüzit geliştirme şansınızı artırabilir. Bunlardan bazıları sapmış bir nazal septum (burun deliklerinizi bölen doku duvarı bir tarafa doğru yer değiştirdiğinde oluşur), burun kemiği düzlüğü (burunda kemik büyümesi) veya burun polipleri (burunda kansersiz büyümeler) şeklindedir. Alerjik öykünüz varsa veya yakın zamanda küf ile temas ettiyseniz, sinüzit gelişebilir.

Zayıf bağışıklık sistemi, sigara içimi ya da yeni bir üst solunum yolu enfeksiyonunun sinüzite yol açtığı bilinmektedir. Kistik fibroz, akciğerlerinizde kalın mukus birikmesine neden olan bir durumdur. Bir diş enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu olasılığınızı artırabilir, bu da sizi yüksek mikrop konsantrasyonlarına maruz bırakır.

Sinüs Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit semptomları, soğuk algınlığına benzerdir. Bunlar, koku, ateş, burun tıkanıklığı, baş ağrısı (sinüs basıncı veya gerginliği), yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya öksürük hissi içerebilir.

Ebeveynlerin, çocuklarında bir sinüs enfeksiyonu tespit etmesi zor olabilir. Enfeksiyon belirtileri arasında 14 gün içinde düzelmeyen soğuk algınlığı ya da alerji belirtileri, yüksek ateş (102.2 ° F üzerinde), 72 saatten uzun süre burundan gelen koyu bir mukus ya da daha uzun süren öksürük tanıyı kolaylaştrır.

Akut, subakut ve kronik sinüs enfeksiyonlarının belirtileri benzerdir. Bununla birlikte, belirtilerinizin şiddeti ve uzunluğu değişecektir.

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Bir sinüs enfeksiyonu teşhisi için doktorunuz semptomlarınız hakkında sorular soracaktır ve bir fizik muayenesi yapacaktır. Başınıza ve yanaklarınıza karşı bir parmak basarak şişlik ve hassasiyet kontrolü yapabilirler. Doktorunuz ayrıca, burun iltihap belirtileri aramak için burnunuzun içini inceleyebilir.

Çoğu durumda, doktorunuz belirtilerinize ve fiziksel muayenenin sonuçlarına bağlı olarak bir sinüs enfeksiyonu teşhis edebilir. Bununla birlikte, kronik bir enfeksiyon durumunda, doktorunuz nazal geçişlerinizi ve sinüslerinizi incelemek için görüntüleme testlerini önerebilir. Bu testler mukus tıkanıklıklarını ve polipler gibi anormal yapıları ortaya çıkarabilir.

CT taraması sinüslerinizin 3 boyutlu bir resmini sağlar. Bir MRI, iç yapıların görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar kullanır. Doktorunuz ayrıca, fiber optik kapsama, burnunuzdan geçen ve sinüslerin görüntülerini kaydeden esnek bir tüp kullanabilir. Alerji testi, alerjik reaksiyona neden olabilecek tahriş edici maddeleri tanımlar. Bir kan testi, HIV gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları kontrol edebilir.

Sinüs Enfeksiyonunda Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

tıkanıklık

Tıkanıklık, bir sinüs enfeksiyonunun en sık görülen semptomudur. Mukus tıkanıklığını azaltmak ve sinüslerinizi temizlemek için yüzünüze sıcak ve nemli bir bez uygulayın ve günde bunu birkaç kez tekrarlayın. Havaya nem katmak için yatak odanızda bir nemlendirici kullanın. Duşu açın ve buharla çevrili alanda oturun. Burun damlaları kullanın. Guaifenesin gibi bir ilaç, kullanım mukusu inceltir .

Ağrı Telafiler

Bir sinüs enfeksiyonu, alnınızda ve yanaklarınızda sinüs baş ağrısını veya basıncını tetikleyebilir. Ağrınız varsa, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar yardımcı olabilir.

Antibiyotikler

Semptomlarınız birkaç hafta içinde düzelmiyorsa, muhtemelen bir bakteriyel enfeksiyonunuz var ve doktorunuz ile görüşmelisiniz. Burun akıntısı, tıkanıklık, üç hafta sonra iyileşmeyen bir öksürük, yüz ağrısı veya baş ağrısı, göz şişmesi veya ateş varsa antibiyotik gerekebilir. Bir antibiyotik alırsanız, doktorunuzun talimatlarına bağlı olarak üç ila 14 gün kullanmalısınız. İlaçlarınız tam zamanında kullanmaz iseniz enfeksiyonun geri gelebilir. Doktorunuz durumunuzu izlemek için başka bir ziyaret planlayacaktır. Sinüs enfeksiyonunuz bir sonraki ziyaretinizle iyileşmezse veya kötüleşirse, doktorunuz sizi bir kulak, burun ve boğaz uzmanına yönlendirebilir. Doktor ayrıca alerjilerin sinüzitinizi tetikleyip tetiklemediğini belirlemek için ek testler de isteyebilir.

cerrahlık

Cerrahi, sinüs enfeksiyonu zaman ve ilaçla iyileşmezse, sinüsleri temizlemek, sapmış bir septumu onarmak veya polipleri çıkarmak için yardımcı olabilir.

Sinüs Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebilirim?

Sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip veya alerjik reaksiyondan sonra gelişebildiğinden, sağlıklı bir yaşam tarzınız olmalıdır. Mikroplara ve alerjenlere maruz kalma oranınızı azaltmak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Riskinizi azaltmak için her yıl bir grip aşısı olunuz. Meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekler yiyin. Ellerinizi düzenli aralıklarla yıkayın ve sigara, kimyasal maddeler, polen ve diğer alerjenlere maruz kalma riskini sınırlayın. Alerji ve soğuk algınlığı tedavisinde antihistaminik ilaç alın.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Sinüs enfeksiyonları tedavi edilebilir ve çoğu insan bir doktor görmeden veya antibiyotik almadan iyileşir. Bununla birlikte, tekrar eden veya kronik sinüs enfeksiyonlarınız varsa doktorunuza söyleyin. Nazal polipler gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz olabilir.

Tedavi edilmeden bırakılırsa, sinüs enfeksiyonu bir apse (sinüs boşluğunda irin toplanması), menenjit (beyin şişmesine neden olabilen hayatı tehdit eden bir enfeksiyon), orbital selülit (doku çevresindeki bir enfeksiyon) gibi nadir komplikasyonlara neden olabilir. gözler veya osteomiyelit (ciddi bir kemik enfeksiyonu) gibi sonuçları da olabilir.